نی نی وبلاگنی نی وبلاگ، تا این لحظه: 10 سال و 8 ماه و 22 روز سن داره

اخبار و مقالات نی نی وبلاگ

انواع غذاهای ساده و مقوی برای نوزاد کدامند؟

1400/6/23 9:38
80 بازدید
اشتراک گذاری

رپورتاژ :

انواع غذاهای ساده و مقوی برای نوزاد کدامند؟

آشنایی با انواع غذاهای ساده و مقوی برای نوزاد به شما این فرصت را می‌دهد تا بتوانید رژیم غذایی مناسب و مغذی برای کودک خود انتخاب کنید و او را کم کم با ترکیبات مختلف غذایی، طعم‌ها و غذاهای جدید آشنا کنید.

برای داشتن یک رژیم غذایی خوب و مغذی باید به دنبال ترکیبات سالم باشید. مجبور نیستید از ترکیبات سخت و گرانقیمت استفاده کنید، فقط کافی است کمی باهوش باشید و بدانید که کدام مواد را باهم ترکیب و استفاده کنید.

با انواع غذاهای ساده و مقوی برای نوزاد آشنا شوید

در ادامه اختصاصا ترکیبات غذایی را برای شما خواهیم آورد که کمک می‌کنند رژیم غذایی مناسب‌تری برای کودک خود داشته باشید. سن شروع هر غذا را هم برای شما می‌گییم تا بتوانید به موقع از آنها استفاده کنید.

فرنی اولین غذایی است که همه کودکان آن را تجربه می‌کنند

فرنی

فرنی اولین غذایی است که همه کودکان آن را تجربه می‌کنند. از ترکیب آرد برنج، آب، کمی کره، کمی گلاب و کمی شکر قهوه‌ای غذایی به نام فرنی نوزاد تهیه می‌شود. این ترکیب روی حرارت قرار می‌گیرد تا کمی غلیظ شود. غلظت آن باید کمی بیشتر از شیر مادر باشد و در شروع تغذیه تکمیلی نباید خیلی غلیظ باشد.

اینکه می‌گوییم در این ترکیب از کمی گلاب و کمی کره و شکر قهوه‌ای استفاده کنید، برای خوش طعم کردن فرنی است و اینکه کودک به خوردن تمایل پیدا کند.

اضافه کردن اندکی شیرخشک به فرنی در پایان پخت و برداشتن از روی حرارت نیز مرسوم است. البته این کار باعث می‌شود مدت زمان استفاده از ترکیب به زیر نیم ساعت کاهش پیدا کند و قابلیت گرم کردن مجدد نداشته باشد.

حریره بادام

برای تهیه حریره بادام به بادام سنگی نیاز دارید. یعنی بادام درختی که در پوست سخت خود است و هنوز شکسته نشده است. بد نیست بدانید که این بادام روغن بیشتری دارد و کاملا مناسب تهیه کردن حریره بادام است. برای هر بار تهیه حریره بادام حدود 4 عدد از بادام سنگی‌ها را بشکنید، مغز آن را در آب جوش خیس دهید، پوست قهوه‌ای آن را جدا کنید و بادام پوست کنده را کاملا پودر کنید.

اکنون هم می‌توانید از ترکیب این پودر بادام با آرد برنج، حریره بادام درست کنید و هم اینکه فقط از پودر بادام استفاده کنید. بدیهی است که باید از آب، کمی کره، کمی گلاب و کمی شکر قهوه‌ای هم استفاده کنید.

برای تهیه حریره بادام یا فرنی از شیر پاستوریزه زیر هشت ماه استفاده نکنید.

پوره‌ها

منظور از پوره ، پختن و له کردن مواد غذایی است. مثلا پوره سیب زمینی از سیب زمینی پخته شده و له شده تهیه می‌شود. پوره هویج هم همین‌طور و ... . پوره ها را می‌توانید قبل از سوپ‌ به کودک بدهید. مثلا قبل از اینکه کدو سبز را در داخل سوپ کودک استفاده کنید، پوره کدو سبز را به او بدهید تا واکنش کودک به این ماده غذایی را بسنجید.

سوپ‌ها

درست است که می‌گوییم سوپ، ولی در واقع سوپ‌ها همان ترکیبات غذاهایی هستند که چون کودک دندان ندارد و توانایی جویدن ندارد، باید به صورت له شده و میکس شده استفاده شود. مثلا ترکیب برنج و عدس و کمی سبزیجات و گوشت، تقریبا همان عدس پلو است که به شکل له شده و میکس شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه مجموعه‌ای از بهترین ترکیبات برای سوپ کودک را بر اساس سن برای شما آورده ایم؛ اعداد کنار هر ماده غذایی، سن مجاز مصرف را بر اساس ماه کودک نشان می‌دهد.

 • نخود فرنگی (6)+ جوانه گندم(8)‌+ جعفری(6)‌+ مرغ(6)+ برنج‌(4)+ کدو سبز(6)+ کدو تنبل(4)+ رشته فرنگی(6)
 • لوبیا سبز (4)+ عصاره و سینه مرغ(6)+ برنج(4)+ جعفری (6)+ نخود فرنگی+ هویج(6)+ پیاز (8)+ سیب زمینی(6)
 • لوبیا چیتی(8)+ گوشت گوسفندی(8)+ پیاز(8)+ سیب‌زمینی(6)+ جعفری(6)+ ماکارونی (8)
 • بلغور جو (4)+ برنج(4)+ جعفری(6)+ پیاز(8)+ کدو حلوایی (4)+ سیب زمینی(6)+ گوشت گوسفندی (8)
 • گوجه فرنگی (10)+ گوشت گوسفندی(8)+ برنج(4)+ هویج(6)+ پیاز(8)+ جعفری(6)
 • لوبیا سبز (4)+ پیاز(8)+ سیب زمینی(6)+ عدس(6)+ بلغور جو (4)+ گوجه فرنگی(10)+ هویج(6)+ مرغ(6)
 • جوانه ماش(8)+ جوانه گندم(8)+ جوانه عدس(8)+ گوشت گوسفندی(8)+ کدو حلوایی(4)+ سیب زمینی(6)+ هویج (6)+ برنج(4)
 • نخود فرنگی (6)+ ماش (6)+ برنج(4)+ آب قلم(8)+ پیاز(8)+ سیب زمینی(6)+ هویج(6)+ ماکارونی(8)
 • تره (6)+ گوجه فرنگی(10)+ پیاز(8)+ سینه مرغ(6)+ سیب زمینی(6)+ دال عدس (8)+  برنج(4)
 • پیاز(8)+ رشته سوپی (6)+ برنج(4)+ جعفری(6)+ کدو سبز(6)+ سیب زمینی(6)+ نخود آبگوشتی (8)+ گوشت گوسفندی(8)
 • لوبیا سبز(4)+ عدس (6)+ بلغور جو(4)+ گوجه فرنگی (10)+ هویج(6)+ پیاز(8)+ سیب زمینی(6)+ مرغ(6)
 • هویج(6)+ پیاز(8)+ بلغور جو (4)+ برنج(4)+ گوجه فرنگی(10)+ بروکلی()8+مرغ(6)
 • بامیه(10)+ هویج(6)+ برنج(4)+ کینوا(8)+ جو پرک(4)+ کدو حلوایی (4)+ لوبیا عروس (8)
 • نخودفرنگی+ مرغ(6)+ سیب زمینی(6)+ پیاز(8)+ بلغور گندم (6)+ دال عدس(8)+ برنج(4)
 • قارچ+ پیاز(8)+ سیب زمینی (6)+ کره+ پنیر خامه‌ای(8)
 • گوجه فرنگی (10)+ (6) تره+ ماهی (10) + برنج(4)+ سیر (10)+ هویج(6)
 • لوبیا سبز(4)+ ساقه کرفس(8)+ بروکلی(8)+ عدس(4)+ بلغور گندم(6)+ برنج(4)+ سیب زمینی(6)+ هویج(6)+ مرغ(6)
 • ماهیچه گوسفندی(8)+ پیاز(8)+ ماست(8)+ زردچوبه (6)
 • لوبیا سبز(4)+ ماکارونی(8)+ پیاز(8)+ سیب زمینی(6)+ مرغ(6)+ بروکلی  (4)

نحوه شروع غذای کمکی

غذای کمکی نوزاد باید سبک و آسان هضم و بدون آلرژی باشد. غلاتی مانند برنج بهترین ماده غذایی برای شروع تغذیه تکمیلی است؛ زیرا هضم آن آسان است. فرنی آرد برنج اولین غذای جامدی است که کودک می‌تواند آن را بخورد. برای شروع روزی یک بار در حد یک تا سه قاشق مرباخوری می‌توانید به کودک خود فرنی آرد برنج بدهید. مقدار و حجم را به مرور زمان افزایش دهید.

هفته سوم ماه هفتم یا هفته سوم از زمان آغاز تغذیه تکمیلی، زمان مناسبی برای تهیه سوپ سبک است. سیب زمینی، هویج، جعفری، گشنیز، کدو حلوایی، کدو سبز، لوبیا سبز و ... ترکیبات خوب و مغذی برای سوپ کودک هستند، اما همه اینها را به نوبت و به مرور زمان به سوپ کودک اضافه کنید. به این ترتیب می‌توانید حساسیت کودک به هر یک از مواد یاد شده را بسنجید.

هفته چهارم ماه هفتم زمان مناسبی برای شروع استفاده از گوشت در رژیم غذایی کودک است.

کلام آخر

به یاد داشته باشید که مواد غذایی را چه از نظر حجم و چه از نظر نوع، به طور تدریجی به غذای شیرخوار اضافه کنید. از یک نوع ماده غذایی شروع کنید و کم کم مخلوطی از چند نوع ماده غذایی را به کودک معرفی کنید. بین اضافه کردن مواد غذایی جدید 3 تا 5 روز فاصله قرار دهید.

پسندها (0)
شما اولین مشوق باشید!

نظرات (0)